FS4.1 Sewage sludge 0-55% moisture5up to 60°C
Sewage sludge universal moisture meter / hold function / automatic temperature compensation / supplier memory management / switchable to TS content sample temperature measurement / lifetime support
Application:
The Humimeter FS4.1 moisture meter has been specially developed for measuring sewage sludge and sewage sludge granulate. With a sample quantity of 260 grams and the possibility of sample temperature measurement, it is optimally suited for the fast and accurate moisture measurement of granulates with a TS content of at least 45%. The device is particularly suitable for use in professional municipal and industrial wastewater treatment plants.
Scope of delivery:
The Humimeter FS4.1 moisture meter comes with a digital scale, a plastic case, a 0.5 liter measuring cup and batteries. The device is easy to use and provides precise readings.
Application area
Sewage sludge moisture meter for professional use on municipal and industrial wastewater treatment plants
Performance features
| Measuring range | 0 to 55 % water content = 45 to 100 % DM |
|---|---|
| Resolution | 0.1 % Water content |
| Compensation | hectoliter compensated, temperature compensated |
| Memory function | manual measured value memory for 10,000 values with measuring location description |
| Measurement result | in seconds |
| Dimensions | 255 x 75 x 255 mm |
| Weight | 1.3 kg (with batteries) |
| Power supply | 4 pcs. Alkaline AA batteries 1.5V |
| Menu languages | German, English, Italian, French, Spanish, Portuguese, Czech, Polish, Russian, International |
Your advantages
- Very accurate measurement due to temperature and bulk density compensated measuring method
- Simple and user-friendly handling
- Measurement in seconds
- Very robust and resistant design
- NiRo measuring chamber optimal for professional use
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 12311 |
|
Power supply unit for continuous operation of the scalePower supply unit for continuous operation of the scale
|
| 11758 | ![]() |
ISO test equipmentISO for Humimeters FS2, FS3, FS4, FS4.1, BP1 and FSA - Test equipment and calibration weight
|
| 11217 | ![]() |
Laboratory order Humimeter characteristic curve creationLaboratory order for the creation of a characteristic curve of a new material for an FSA or Humimeter device
|
| 14433 |
|
Thermal printerThermal printer with battery - Mobile serial printer for Humimeter devices with USB interface
|
| 10600 |
|
Factory calibration certificate Material humidityFactory calibration certificate - Calibration delivery record for material moisture meters
|





