KTRD 4075 - Infrared pyrometer 300-1500°C steel, iron, non-ferrous metals, wires, ceramics, rollers, induction heating, brazing etc.
Infrared pyrometer KTRD 4075 - steel, iron, non-ferrous metal, wires, ceramics, rollers, induction heating, brazing etc.
Series KTRD 4075-1
Temperature ranges 300 to 1500°C
Temperature control during production processes
Compact devices - 60 years of experience and digital technology make it possible!
- Vario optics (focusable lens)
- Light beam aiming device with LED
- Emissivity adjustable on the device
- Analog and digital output
- 1 switching output (open collector)
- Software IR-LOG
Additional functions can be parameterized via the serial interface:
- Analog output: 0 - 20 / 4 - 20 mA switching
- Zoom range within the measuring range
- Emissivity: 100.00 - 10.00 %
- Averaging: arithmetic or sliding
- Maximum value memory: Memory types and delete functions, e.g. automatically with new part
Areas of application:
Steel, iron, non-ferrous metal, wires, ceramics, tempering, hardening, rolling, induction heating, brazing, forging, welding, forming, vacuum furnace, etc.
Technical data
| Device types | KTRD 4075-1 |
|---|---|
| Measuring spot marking | Light beam aiming device LED green |
| Measuring ranges short: | MB 1: 300 - 800°C D=85 MB 2: 350 - 900°C D=85 MB 3: 400 - 1000°C D=85 MB 4: 500 - 1200°C D=85 |
| Measuring ranges long: | MB 5: 300 - 1300°C D=85 MB 6: 400-1500°C D=85 Special measuring ranges on request |
| Spectral range | 1.45 - 1.7 μm |
| Response time | 1 ms |
| Accuracy | 0,5 % ± 1°C |
| Reproducibility | 1 ‰ |
| Emission factor | 100 - 10 % |
| Operating temperature | 0 - 60°C |
| Storage temperature | -10°C - +70°C |
| Temperature dependence | 0,01 % / °C |
| Permissible humidity | 35 - 85 % RF |
| Analog output | 0 - 20 mA or 4 - 20 mA |
| 1 switching output (open coll.) | 24 V 100 mA |
| Interface | RS 232 ± 50 V isolated |
| Current consumption | < 100 mA |
| Device connection | 8-pin plug connection |
| Dimensions H / W / D | 65 x 30 x 80 mm |
| Weight | 0.15 kg |
| Protection class | IP 65 |
| Objective: | |
|---|---|
| A focusable lens is available for optimum adaptation to the respective measuring task: Adjustment range 100 mm to infinity, distance ratio: D = 85 | |
| The measuring field size is calculated: | Measuring distance M mm Distance ratio D |
| Mechanical accessories | Electrical accessories | Evaluation electronics |
|---|---|---|
| Version in cooling housing | Connection cable 8-pin | AED 1012 |
| Blowing attachments | Power supply unit 230 VAC 24 VDC | AED 1012-C PID controller |
| Beam deflection 90° | Digital display in built-in version | AED 1012-PC Program controller |
| Assembly parts |
