KTRD 4465 - Infrared pyrometer 100-1200°C steel, iron, non-ferrous metal, induction heating, soft soldering, tempering, etc.
Infrared pyrometer KTRD 4065 - steel, iron, non-ferrous metal, induction heating, soft soldering, tempering, etc.
Series KTRD 4465-1
Temperature ranges 100 to 1200°C
Temperature control during production processes
Compact devices - 60 years of experience and digital technology make it possible!
- Light guide with optics
- Light beam aiming device with LED
- Emissivity adjustable on the device
- Analog and digital output
- 1 switching output (open collector)
- Software IR-LOG
Additional functions can be parameterized via the serial interface:
- Analog output: 0 - 20 / 4 - 20 mA switching
- Zoom range within the measuring range
- Emissivity: 100.00 - 10.00 %
- Averaging: arithmetic or sliding
- Maximum value memory: Memory types and delete functions, e.g. automatically with new part
Areas of application:
Steel, iron, non-ferrous metal, wires, rolling, induction heating, ceramics, brazing, welding, forming, vacuum furnace, etc.
Technical data
| Device types | KTRD 4465-1 |
|---|---|
| Measuring spot marking | Light beam aiming device LED green |
| Measuring ranges short: | MB 1: 100 - 300°C MB 2: 150 - 400°C MB 3: 200 - 600°C MB 4: 250 - 800°C |
| Measuring ranges long: | MB 5: 100 - 500°C MB 6: 150 - 800°C MB 7: 200 - 1200°C Special measuring ranges on request |
| Spectral range | 2.1 μm |
| Response time | 1-5 ms |
| Accuracy | 0,5 % ± 1°C |
| Reproducibility | 1 ‰ |
| Emission factor | 100 - 10 % |
| Operating temperature | 0 - 60°C |
| Storage temperature | -10°C - +70°C |
| Temperature dependence | 0,01 % / °C |
| Permissible humidity | 35 - 85 % RF |
| Analog output | 0 - 20 mA or 4 - 20 mA |
| 1 switching output (open coll.) | 24 V 100 mA |
| Interface | RS 232 ± 50 V isolated |
| Current consumption | < 100 mA |
| Device connection | 8-pin plug connection |
| Dimensions H / W / D | 65 x 30 x 80 mm |
| Weight | 0.15 kg |
| Protection class | IP 65 |
| Lenses: | |
|---|---|
| An extensive selection of lenses is available for optimum adaptation to the respective measuring task. (see data sheet) |
| Mechanical accessories | Electrical accessories | Evaluation electronics |
|---|---|---|
| Version in cooling housing | Connection cable 8-pin | AED 1012 |
| Blowing attachments | Power supply unit 230 VAC 24 VDC | AED 1012-C PID controller |
| Beam deflection 90° | Digital display in built-in version | AED 1012-PC Program controller |
| Assembly parts |
