QKTRD 1485 / Quotient - Pyrometer with fiber optics 600-3300°C steel, wires, casting, hardening, rolling, induction heating, forging, melting
QKTRD 1485 / Quotient pyrometer with fiber optics / 600-3300°C / Steel, wires, casting, hardening, rolling, induction heating, forging, melting
Series QKTRD 1485
Temperature ranges 600 to 3300°C
Temperature control during production processes
Compact devices
Infrared sensor and evaluation electronics in one housing
- Light guide with attachment optics
- Light beam aiming device
- Quotient and partial radiation temperature
- Serial interface
- 1 switching output (open collector)
- Software IR-LOG
Additional functions can be parameterized via the serial interface:
- Analog output: 0 - 20 / 4 - 20 mA switching
- Zoom range within the measuring range
- Emissivity: 100.00 - 10.00 %
- Averaging: arithmetic or sliding
- Maximum value memory: Memory types and delete functions, e.g. automatically with new part
Fields of application:
Steel, iron, non-ferrous metal, tempering, coating, casting, hardening, laser, induction heating, forging, melting, preheating, rolling, vacuum furnace, wires, etc.
Technical data
| Device types | QKTRD 1485 |
|---|---|
| Measuring spot marking | Light beam aiming device green LED |
| Temperature measuring ranges: | MB 1: 600 - 1600°C MB 2: 750 - 2500°C MB 3: 900 - 3000°C MB 4: 1000 - 3300°C |
| Spectral range | 0.85 - 1.1 μm and 0.95 - 1.1μm |
| Response time (t90) | <1 ms mit dynamischer Anpassung |
| Measurement uncertainty | 0.5 % of the measured value in °C ± 1°C (ε=1, Tu=23°C, T95 = 1s) |
| Reproducibility | 0.1 % of the measured value in °C ± 1°C (ε=1, Tu=23°C, T95 = 1s) |
| Emission ratio ε | 0.8 - 1.2 adjustable directly on the device or via interface |
| Analog output | 0 - 20 mA or 4 - 20 mA, load max. 500R |
| Partial measuring range | Freely adjustable within the measuring range |
| Resolution | <0,1% Analogausgang, <0,1°C an der Schnittstelle |
| 1 switching output (open coll.) | 24 V DC / max. 100 mA |
| Maximum value memory | Max. Memory, delete after time, external contact, via software, double memory |
| Interface | RS 232 isolated ± 50 V or RS 485 isolated 2500VRMS Option: PROFIBUS, PROFINET, Ethernet, EtherCAT, USB 2.0 |
| Software IR-LOG | Data acquisition, graphical display, device parameterization |
| Adjustable parameters with IR-LOG software |
Emissivity, switching output, analog output, partial measuring range, °C / °F, maximum value memory, average value, light beam aiming device switchable |
| Light guide | Length 1800mm, bending radius min. 40mm (other lengths on request) |
| Attachment optics | For optimum adaptation to the respective measuring task, an extensive extensive selection of lenses is available |
| Operating temperature | Pyrometer 0 - 50°C, fiber optics and attachment optics up to 150°C |
| Storage temperature | -10°C - +70°C |
| Temperature dependence | 0,05 % / °C |
| Permissible humidity | 35 - 85 % RH (non-condensing) |
| Power supply | 24 V DC ± 10 % oder 18 V AC ± 10 % < 160 mA |
| Device connection | 12-pin plug connection |
| Dimensions H / W / D | 54 x 54 x 147 mm / aluminum housing |
| Weight | 0.6 kg |
| Protection class | IP 65 |
| Options | Built-in digital display |
| Mechanical accessories | Electrical accessories | Evaluation electronics |
|---|---|---|
| Version in cooling housing | Connection cable 12-pin | AED 1012 |
| Blowing attachments | Power supply unit 100-270 VAC - 24 VDC | AED 1012-C PID controller |
| Beam deflection 90° | Digital display in built-in version | AED 1012-PC Program controller |
| Assembly parts | PC box (USB connection set) |
