QKTRD 4485 - Quotient pyrometer 700-2500°C steel, wires, casting, hardening, rolling, induction heating, forging, melting
QKTRD 4485 - Quotient pyrometer 700-2500°C - steel, wires, casting, hardening, rolling, induction heating, forging, melting
Series QKTRD 4485-1
Temperature ranges 700 to 2500°C
Temperature control during production processes
Compact devices
60 years of experience and digital technology make it possible!
- Light guide with optics
- Light beam aiming device with LED
- adjustable on the device
- Analog and digital output
- Switch-off threshold with switching output (open collector)
- Software IR-LOG
Additional functions can be parameterized via the serial interface:
- Analog output: 0 - 20 / 4 - 20 mA switching
- Zoom range within the measuring range
- Emissivity ratio
- Averaging: arithmetic or sliding
- Maximum value memory: Memory types and delete functions, e.g. automatically with new part
Fields of application:
Steel, iron, non-ferrous metal, tempering, coating, casting, hardening, laser, induction heating, forging, melting, preheating, rolling, vacuum furnace, wires, etc.
Technical data
| Device types | QKTRD 4485-1 |
|---|---|
| Measuring spot marking | Light beam aiming device LED green |
| Measuring ranges | MB 1: 700 - 1600°C MB 2: 800 - 2000°C MB 3: 850 - 2500°C |
| Spectral range | 0.85 - 1.1 μm |
| Response time | 1 ms dynamic adjustment |
| Accuracy | 0,5 % ± 1°C |
| Reproducibility | 1 ‰ |
| Emissivity ratio | 0,800 - 1,200 |
| Operating temperature | 0 - 50°C |
| Storage temperature | -10°C - +70°C |
| Temperature dependence | 0,01 % / °C |
| Permissible humidity | 35 - 85 % RF |
| Analog output | 0 - 20 mA or 4 - 20 mA |
| Switch-off threshold | 5 - 80 % |
| 1 switching output (open coll.) | 24 V 100 mA |
| Interface | RS 232 ± 50 V isolated |
| Current consumption | < 100 mA |
| Device connection | 8-pin plug connection |
| Dimensions H / W / D | 65 x 30 x 80 mm |
| Weight | 0.15 kg |
| Protection class | IP 65 |
| Lenses: | |
|---|---|
| An extensive selection of lenses is available for optimum adaptation to the respective measuring task. (see data sheet) |
| Mechanical accessories | Electrical accessories | Evaluation electronics |
|---|---|---|
| Version in cooling housing | Connection cable 8-pin | AED 1012 |
| Blowing attachments | Power supply unit 230 VAC 24 VDC | AED 1012-C PID controller |
| Beam deflection 90° | Digital display in built-in version | AED 1012-PC Program controller |
| Assembly parts |
