RHL silos/grain 12-18% humidity -20 °C to +120 °C 8 Characteristic curves
Grain meter with data logger / measurement in different depths of the store / very easy operation / robust sensor tube (up to 2 meters) / long-term stable / data log for up to 10,000 values / Lifetime Support
Humimeter RHL moisture meter for grain storage and silos
The RHL humimeter with the LF-TB120 penetration probe is ideal for quick and easy moisture measurement of grain in storage/silos to prevent quality losses due to pests or bacteria. You can use the probe to penetrate the grain to the desired depth and read the correct water content on the display immediately after adjusting the temperature of the probe to the material being measured. The measured values can be stored in the device and output to a mobile printer or PC if required.
The integrated measured value memory system can store up to 10,000 measured values both manually and at adjustable time intervals. In addition, the aw value of small grain samples can be determined.
Please note that a separate sensor with part number 12004 is required to use the device.
Application
For measurement in grain storage or grain silo and for temperature and climate data long-term recording.
Characteristic curves
Maize, wheat, barley, rye, triticale, rel. humidity, dew point, aw-value
Article No.: 14346 Humimeter RHL Grain meter with data logger for measurement in grain storage and grain silo
The basic Humimeter RHL device allows the connection of various moisture sensors. Small sample quantities can be measured with the aw-value measuring chamber. The insertion probe can be manufactured between 300 and 2000 mm in length, depending on requirements, with the standard length being 300 mm. The lance can also be used to measure moisture in deeper layers of the bearing. After switching on the meter, you can immediately read the current temperature and humidity value from the display. The measured values can be stored manually by pressing a key or automatically at adjustable time intervals on the measuring device.
The meter has characteristic curves for the cereal varieties wheat, barley, rye and triticale. Other varieties can be added on request. The equilibrium moisture content is determined by means of a capacitive air humidity sensor. The Humimeter RHL also offers a USB interface for connection to a PC. With the included software "Log Memorizer" you can archive and evaluate the measurement data.
Application area
Humimeter RHL Grain meter
For measuring grain moisture (water content), aw-value, relative humidity and dew point. Specially designed for moisture and temperature monitoring in grain stores and silos. Sensors optionally available
Performance features
| Measuring range | Corn, wheat, barley, rye, triticale 12 to 18 % water content |
|---|---|
| aw value | 0.001 to 1 |
| Relative humidity | 0 to 100 % RH |
| Dew point | -55 to +60 °C |
| Resolution | 0.1% water content, 0.001 aw, 0.5 °C / °F |
| Temp. range Ugl. | 10 to 30 °C |
| Operating temperature sensor | -20 to +120 °C |
| Accuracy rel. humidity | +/- 1.5 % (at 25 °C) |
| Accuracy temperature | +/- 0.3 °C (at 25 °C)/ +/- 0.5 °F (at 77 °F) |
| Accuracy cereals | +/- 0.6 % (at 25 °C) |
| Temperature compensation | automatic |
| Memory function | Hold function, measured value memory for up to 10,000 values |
| Storage temperature | -20 °C to +60 °C |
| Power supply | 4 x 1.5 volt AA alkaline batteries |
| Current consumption | 60 mA (with display illumination) |
| Dimensions | 145 x 75 x 30 mm |
| Weight | 266 g (incl. batteries) |
| Protection class | IP 40 |
| Menu languages | German, English, Italian, French, Spanish, Portuguese, Czech, Polish, Russian, International |
Your advantages
- aw value, relative and absolute humidity, dew point, equilibrium humidity
- fast balancing
- long-life humidity and temperature sensors
- easy data storage on the portable moisture meter
- Automatic temperature compensation
- optimal documentation
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 14640 |
|
LF_TB 120 with special tube lengthLF_TB 120 with special tube length - precision humidity temperature probe for material humidity with sensor head made of stainless steel tube with steel sintered cap and connection cable - relative humidity 0 to 100 % RH, calibration 10 to 90 % +/- 1,5 % RH (at 23°C) - tube length can be selected by customer, possible length: 200 to 2000 mm
|
| 12004 |
![]() |
LF_TB 120 Precision humidity temperature probeLF_TB 120 Precision humidity temperature probe for material humidity - sensor head 0,3 meter stainless steel tube with steel sintered cap and connection cable with 2 meter length - relative humidity 0 to 100 % RH, calibration 10 to 90 % +/- 1,5 % RH (at 23°C)
|
| 10600 | ![]() |
Factory calibration certificate Material humidityFactory calibration certificate - Calibration delivery record for material moisture meters
|
| 13624 |
![]() |
Plastic casePlastic case for Humimeter RH2 and RHL, dimensions: 44 x 36 x 11 cm, weight: 1.15 kg
|
| 11235 |
![]() |
Certified oak ampoulesCertified oak ampoules - set of 5 pieces 80% RH.
|
| 10352 |
![]() |
Certified oak ampoulesCertified oak ampoules - set of 5 pieces 50% RH.
|
| 10005 |
![]() |
Certified oak ampoulesCertified oak ampoules - set of 5 pieces: 2 pieces 35 % RH, 1 piece 50 % RH, 2 pieces 80 % RH.
|
| 12278 |
![]() |
Humimeter USB Data Interface ModuleHumimeter USB data interface module with LogMemorizer measurement data acquisition and evaluation software on USB stick including USB cable for PC
(Attention: retrofitting option only possible in the factory)
|
| 14433 | ![]() |
Thermal printerThermal printer with battery - Mobile serial printer for Humimeter devices with USB interface
|






