FL2 hay straw 0.6m hay probe 8-60% humidity -20 to +120 °C 8 characteristic curves
Hay and straw moisture meter / loose measurement of hay and straw possible / measurement result in seconds / calibration function for special materials / fixed mounted 0.6 meter stainless steel rod electrode / Lifetime Supportt
We offer the Humimeter FL2 moisture meter especially for hay and straw. It enables producers, traders and end users to accurately measure the moisture of hay and straw. The fixed hay probe of the Humimeter FL2 allows effortless checking of moisture in seconds.
Thanks to the precise and reliable moisture measurement, you get valuable information for pricing and preventing mold growth.
The handling of the Humimeter FL2 is simple: Just insert the hay probe (rod electrode) into the hay or straw bale and switch on the device. After a few seconds, the water content and temperature can be read on the display of the hay moisture meter. The measured values can be stored and further processed if required, e.g. by transferring them to a mobile printer or by transferring the data via USB interface to a PC.
The FL2 humimeter is an indispensable tool for agriculture and livestock feed production. It enables precise moisture measurement, which not only ensures the quality of hay and straw, but also provides valuable insights for pricing. By accurately checking moisture levels, producers can ensure that their products meet requirements and prevent mold growth, ensuring livestock health and product quality.
Using the FL2 humimeter is very simple. The permanently installed hay probe, also known as a rod electrode, is simply inserted into the hay or straw bale and the device is switched on. Within a few seconds, the hay moisture meter display shows the water content and temperature. The measured values can be conveniently saved and are available for further analysis. The data can be easily transferred to a mobile printer or transferred to a PC via the USB interface.
The FL2 humimeter is the ideal solution for anyone who needs reliable moisture measurement of hay and straw, whether in agriculture, trade or end-user applications. With this practical device, you can ensure that your feed is always of the highest quality.
We also recommend the test block: Link
- Quick check of the entire measuring range
- detailed instruction
- Simple handling

Application area
The Humimeter FL2 is an optimal moisture meter for hay and straw, which is also suitable for other dry goods. With its permanently installed probe, it can determine the moisture of various materials and even offers a calibration option for a variety of special materials. The functions of the FL2 have been successfully tested by the Vienna University of Technology and a test certificate has been issued.
Performance features
| Measuring range | Corn, wheat, barley, rye, triticale 12 to 18 % water content |
|---|---|
| aw value | 0.001 to 1 |
| Relative humidity | 0 to 100 % RH |
| Dew point | -55 to +60 °C |
| Resolution | 0.1% water content, 0.001 aw, 0.5 °C / °F |
| Temp. range Ugl. | 10 to 30 °C |
| Operating temperature sensor | -20 to +120 °C |
| Accuracy rel. humidity | +/- 1.5 % (at 25 °C) |
| Accuracy temperature | +/- 0.3 °C (at 25 °C)/ +/- 0.5 °F (at 77 °F) |
| Accuracy cereals | +/- 0.6 % (at 25 °C) |
| Temperature compensation | automatic |
| Memory function | Hold function, measured value memory for up to 10,000 values |
| Storage temperature | -20 °C to +60 °C |
| Power supply | 4 x 1.5 volt AA alkaline batteries |
| Current consumption | 60 mA (with display illumination) |
| Dimensions | 145 x 75 x 30 mm |
| Weight | 266 g (incl. batteries) |
| Protection class | IP 40 |
| Menu languages | German, English, Italian, French, Spanish, Portuguese, Czech, Polish, Russian, International |
Your advantages
- Automatic average calculation
- Compressor plate for loose material
- Online function for data transmission
- Integrated memory and printer port
- Customer calibration function for special products
- PC interface and software
- Wooden case
For more information, please click on the red boxes.

Comparison table / Extensions / Accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 11217 |
![]() |
Laboratory order Humimeter characteristic curve creationLaboratory order for the creation of a characteristic curve of a new material for an FSA or Humimeter device
|
| 12297 |
![]() |
Characteristic curve entryEntering an already created characteristic curve into an FSA or Humimeter device
|
| 12308 |
![]() |
Test blockTest block for Humimeter FL1, FL2, FLH, BLL, BL2, WLW, BLW, SLW, RM1 and BLO - Dimensions: 55 x 55 x 45 mm, Weight: 96 g
|
| 12278 |
![]() |
Humimeter USB Data Interface ModuleHumimeter USB data interface module with LogMemorizer measurement data acquisition and evaluation software on USB stick including USB cable for PC
(Attention: retrofitting option only possible in the factory)
|
| 14433 | ![]() |
Thermal printerThermal printer with battery - Mobile serial printer for Humimeter devices with USB interface
|
Diameter of the probes of FL1, FL2: 10 mm
Diameter of the FLS probe: first section (1 meter): 10 mm, second section: 15 mm
There are extensive practical tests for all FL devices, but unfortunately we have no information or records on the maximum load.
To avoid damage, it is important to pull the piercing lance straight out of the bale again after piercing.
| Properties | Humimeter FL1 | Humimeter FL2 | Humimeter FLS |
| Item no. | 12245 | 14000 | 13950 |
| Application | The FL1 functions primarily as a hay moisture meter and hay probe. The FL1 is equipped with a permanently mounted 0.6 meter long hay probe (rod electrode). | Hay and straw moisture meter with very stable, permanently mounted 0.6 meter stainless steel rod electrode. With calibration option for special materials such as cellulose, tobacco, alfalfa, etc. | Robust moisture and temperature haystack probe with a length of two meters, divisible. With its two meter long lance, the humimeter FLS makes it easy to check the moisture content and temperature even in deep layers of the haystack. |
| Measuring range | 8 to 40 % water content | 8 to 60 % water content (depending on variety) | 8 to 30 % water content |
| Resolution | 0,5 % | 0,1 % | 0,1 % |
| Calibration accuracy | +/- 1,0 % | +/- 0,8 % | +/- 0,8 % |
| Temperature measuring range | -20 to +85 °C | -20 to +120 °C (measuring tip only) | -20 to +120 °C (measuring tip only) |
| Power supply | 4 pcs. Alkaline AA batteries 1.5V | 4 pcs. Alkaline AA batteries 1.5V | 4 x 1.5 volt AA alkaline batteries |
| Dimensions | 740 x 65 x 40 mm | 740 x 65 x 40 mm | 854 x 692 x 282 mm |
| Weight | 450 g (incl. batteries) | 450 g (incl. batteries) | 1200 g (with batteries) |
| Menu languages | German, English, Italian, French, Spanish, Portuguese, Czech, Polish, Russian, International | German, English, Italian, French, Spanish, Portuguese, Czech, Polish, Russian, International | German, English, Italian, French, Spanish, Portuguese, Czech, Polish, Russian, International |
| Scope of delivery | humimeter FL1, rubber protection and batteries | humimeter FL2, rubber protection, wooden cassette and batteries, compactor plate for loose material | humimeter FLS with rubber protection, handle bar and batteries |







