GE1 Screed and concrete moisture meter 0-10% moisture
Screed and concrete moisture meter / automatic temperature compensation / hold function / large illuminated LC display
The Humimeter GE1 is a concrete and screed moisture meter that provides fast, professional and easy measurements of concrete moisture and screed moisture. The device has an automatic temperature measurement and conversion to screed CM % and a digit characteristic curve for special products.
The basic unit contains characteristic curves for cement screed, cement screed CM, anhydrite screed, concrete and Digit.
The scope of delivery includes the Humimeter GE1 with rubber protection and batteries.
Application area
The Humimeter GE1 is specially designed for measuring screed and concrete moisture.
Performance features
| Measuring range | 0 to 10 % water content |
|---|---|
| Resolution | 0.1 % Water content |
| Measuring depth | 30 mm |
| Temperature compensation | automatic |
| Conversion to screed CM % | automatic |
| Measurement result | in seconds without sample preparation |
| Memory function | Hold function |
| Dimensions | 147 x 75 x 30 mm |
| Weight | 265 g (incl. batteries) |
| Power supply | 4 pcs. Alkaline AA batteries 1.5V |
| Menu languages | German, English, French, Italian, Spanish, Portuguese, Czech, Polish, Slovenian, Russian, International |
Your advantages
- Non-destructive measurement in seconds without sample preparation
- Menu language in English, German, Italian, French, Spanish, Russian and many more on request.
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 10600 |
|
Factory calibration certificate Material humidityFactory calibration certificate - Calibration delivery record for material moisture meters
|
| 10615 | ![]() |
Plastic casePlastic case for Humimeter GE1 and GF2,Dimensions: 340 x 275 x 83 mm
|



