Humimeter GF2 Set for floor layer 0-20% humidity
Preconfigured sensor package and accessories for Humimeter GF2 / external sensors can be retrofitted at any time / measurement of relative humidity and absolute humidity / measurement of dew point, wood equilibrium humidity and infrared temperature.
Preconfigured sensor package for connection to the Humimeter GF2 basic unit: External sensors extend the field of application for floor layers to the following applications: Measurement of relative humidity, absolute humidity, dew point, wood equilibrium humidity and infrared temperature.
With the Humimeter GF2 screed moisture meter and this sensor package, the daily routine for floor layers is made much easier. You can quickly and easily measure the screed moisture non-destructively (without CM measurement), but also determine the water content of various other floors. This allows you to effectively assess the drying cycle or process and evaluate whether laying is possible under the prevailing conditions. You can also check whether wood or parquet has reached the desired moisture content. In addition, you can determine the room humidity with ease and measure the temperature using an infrared sensor without contact.
Application area
The Humimeter GF2 building moisture meter is a versatile building moisture meter that can be adapted to individual needs with numerous sensors.
Variants are available for the following applications:
-
Builder
-
Building experts / authorities
-
Floor layer
-
Property manager
-
Painter
-
Redeveloper
-
Carpentries and interior design
Performance features
| Measuring range | 0 to 20 % water content |
|---|---|
| Resolution | 0.1 % Water content |
| Measuring depth | 30 mm |
| Temperature compensation | automatic |
| Measurement result | in seconds without sample preparation |
| Memory function | Hold function, manual measured value memory |
| Car data logger | 10,000 values with measurement location description |
| Dimensions | 147 x 75 x 30 mm |
| Weight | 265 g (incl. batteries) |
| Menu languages | German, English, French, Italian, Spanish, Russian, Portuguese, Czech, Polish and International |
Your advantages
- Measurement result in seconds without sample preparation
- Individual sensor packages exactly for your application
- Can be retrofitted at any time
- Wide range of optional accessories
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 12513 | ![]() |
IR temperature sensorNon-contact IR temperature probe for Humimeter
|
| 12514 | ![]() |
Humidity and temperature sensorHumidity and temperature sensor for Humimeter GF2 and RH2 - relative humidity 0 to 100 % RH, calibration 10 to 90 % +/- 2.0 % RH (at 25°C)
|
| 12512 | ![]() |
Plastic casePlastic case for Humimeter GE1 and GF2,Dimensions: 340 x 275 x 83 mm
|



