Humimeter UNIVERSAL Material Moisture Meter
Universal material moisture meter / handheld / easy to use / non-destructive, measurement in seconds / measurement depth of 30 mm / fast averaging / lifetime support
Easy handling - precise measured values
To determine the material moisture or the water content of your material, press the Humimeter material moisture meter flat onto your product. Within seconds, the material moisture meter shows you the water content of the material in the range of the measurable material depth. A large number of characteristic curves of various special products are already stored in the material moisture meter. If your desired product is not already available, you can calibrate your product yourself or apply for a laboratory order to create characteristic curves for the Humimeter Universal material moisture meter.
Application area
The Humimeter Universal Material Moisture Meter is especially suitable for determinations in special materials of any kind.
There are three standard designs:
Performance features
| Measuring depth | 30 mm |
|---|---|
| Measuring range | 0 to 100 % (depending on the grade) |
| Resolution | 0,1 %, 0,5 °C |
| Operating temperature | 0 to +40 °C |
| Calibration function | Calibration of new materials possible |
| Temperature compensation | automatic |
| Measurement result | in seconds without sample preparation |
| Memory function | Hold function, auto data logger and manual measured value memory for 10,000 values with measuring location description |
| Dimensions | 147 x 75 x 30 mm |
| Weight | 265 g (incl. batteries) |
| Power supply | 4 pcs. Alkaline AA batteries 1.5V |
| Menu languages | German, English, French, Italian, Spanish, Russian, Portuguese, Czech, Polish and International |
Your advantages
- Non-destructive measurement with the Humimeter material moisture meter
- Measurement result in seconds without sample preparation
- Rapid determination of the average value
- Hold function
- Car data logger
- Manual measured value memory for 10,000 values with measuring location description
- Large, illuminated LCD display on the material moisture meter
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 12278 |
|
Humimeter USB Data Interface ModuleHumimeter USB data interface module with LogMemorizer measurement data acquisition and evaluation software on USB stick including USB cable for PC
(Attention: retrofitting option only possible in the factory)
|
| 10615 | ![]() |
Laboratory order Preliminary examinationLaboratory order - preliminary examination of a provided sample for measurability of moisture or water content
|
| 11217 | ![]() |
Laboratory order Humimeter characteristic curve creationLaboratory order for the creation of a characteristic curve of a new material for an FSA or Humimeter device
|
| 12297 | ![]() |
Characteristic curve entryEntering an already created characteristic curve into an FSA or Humimeter device
|




