-
Material moisture meter for special materials
- measurement in seconds
- Measuring depth of 5 mm
- Automatic temperature compensation
M05 Special materials 0-100% humidity
Material moisture meter for special materials / measurement within seconds / measuring depth of 5 mm / automatic temperature compensation
The Humimeter Universal Material Moisture Meter allows fast and accurate measurement of the water content of special materials of any kind without damaging the material.
The device is easy to operate by pressing it flat on the material. Within seconds, the water content of the material is displayed at the measurable material depth. A variety of special products are already stored in the device, but if the desired product is not available, you can calibrate it yourself or request a laboratory order to create a characteristic curve for the Humimeter Universal material moisture meter.
The scope of delivery includes the Humimeter M05 with rubber protection and batteries.
Application area
Material moisture meter for special materials, scope of delivery with rubber protection and batteries
Performance features
| Measuring depth | 5 mm |
|---|---|
| Measuring range | 0 to 100 % (depending on the grade) |
| Resolution | 0,1 %, 0,5 °C |
| Operating temperature | 0 to +40 °C |
| Calibration function | Possible for calibration of new materials |
| Temperature compensation | automatic |
| Measurement result | in seconds without sample preparation |
| Memory function | Hold function, auto data logger and manual measured value memory for 10,000 values with measuring location description |
| Dimensions | 147 x 75 x 30 mm |
| Weight | 265 g (incl. batteries) |
| Power supply | 4 pcs. Alkaline AA batteries 1.5V |
| Menu languages | German, English, French, Italian, Spanish, Russian, Portuguese, Czech, Polish and International |
Your advantages
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 12278 |
|
Humimeter USB Data Interface ModuleHumimeter USB data interface module with LogMemorizer measurement data acquisition and evaluation software on USB stick including USB cable for PC
(Attention: retrofitting option only possible in the factory)
|
| 10615 | ![]() |
Laboratory order Preliminary examinationLaboratory order - preliminary examination of a provided sample for measurability of moisture or water content
|
| 11217 | ![]() |
Laboratory order Humimeter characteristic curve creationLaboratory order for the creation of a characteristic curve of a new material for an FSA or Humimeter device
|
| 12297 | ![]() |
Characteristic curve entryEntering an already created characteristic curve into an FSA or Humimeter device
|



