MS4 Road Salt De-icing Salt 0-3% Moisture
Moisture meter for road salt / large measuring range / automatic temperature compensation manual measured value memory for up to 10,000 values with measuring location description / results in seconds without sample preparation / hold function / lifetime support
The Humimeter MS4 Salt Moisture Meter provides reliable and accurate moisture determination for all types of salt.
The moisture meter for salt is easy to operate and provides accurate readings. After selecting the appropriate characteristic curve for the salt to be measured (coarse or fine-grained, road salt or de-icing salt), the measuring device is pressed onto the salt surface with appropriate pressure. The water content and temperature can be read immediately on the large, illuminated display of the moisture meter for salt. By taking several measurements at different points, the average salt moisture can be determined in seconds.
The Humimeter MS4 Salt Moisture Meter offers the possibility to store the measurement results for salt moisture by means of an integrated data logger and to subsequently provide these with additional information such as supplier data or measurement location.
The USB interface enables the transfer of measurement data to a PC and is also used to charge the integrated battery. Using the LogMemorizer PC software, the measured values can be read out from the Humimeter MS4, processed, provided with further additional information, archived, exported and further processed.
The scope of delivery of the Humimeter MS4 includes the moisture meter for salt, a Humimeter USB data interface module with LogMemorizer measurement data acquisition and evaluation software on a USB stick including USB cable for the PC, a wooden case and a Li-Ion battery.
Application area
The handheld Humimeter MS4 offers a fast and precise way to determine the water content of salt, road salt and de-icing salt with coarse or fine structure.
Performance features
| Measuring range | 0 to 3 % water content |
|---|---|
| Resolution | 0.01 % Water content |
| Measuring depth | 30 mm |
| Minimum material height | 50 mm |
| Operating temperature | 0 to +50 °C |
| Temperature compensation | automatic |
| Measurement result | in seconds without sample preparation |
| Memory function | Hold function, manual measured value memory for up to10,000 values with measuring location description |
| Dimensions | 150 x 95 x 28 mm |
| Weight | 230 g (incl. battery) |
| Protection class | IP64 |
| Power supply | Li-Ion battery |
| Menu languages | German, English, French, Italian, Spanish, Russian, Portuguese, Czech, Polish and International |
Your advantages
- Large measuring range
- small, handy, precise, usable everywhere
- Simply applicable
- measurement in seconds
- fast averaging
- Lifetime Support
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 14433 |
|
Thermal printerThermal printer with battery - Mobile serial printer for Humimeter devices with USB interface
|
| 12464 | ![]() |
Plug power supply USBOutput: 5 VDC, USB A socket, Input: 90-250 VAC, EU plug, -5 to +45 °C (only for art. no.: 13082 and 13110)
|

