RH1 Laboratory, climate and environment 0-100% humidity
Climatic humidity meter with data logger / very fast adjustment procedure / long-term stable humidity and temperature sensors / large selection of characteristic curves / measured value memory for 10,000 measured values / lifetime support
With the Humimeter RH1, we have designed a measuring device with the latest, innovative sensor technology, which is used to quickly determine the relative and absolute humidity, as well as the dew point temperature of the surrounding air. By storing the device with wood or paper, as a further application, the equilibrium moisture (Ugl.) or the water content in the material can also be determined.
The RH1 humidity meter is an easy-to-use device.
With each measurement, the current temperature - optionally in °C or °F - is also displayed simultaneously.The measuring range of the RH1 hygrometer is between 0% and 100% relative humidity, and this with a resolution of 0.1%. The calibrated measuring range, in which the measurement is within the defined tolerance limits, extends from 10% to 90% relative humidity, with an accuracy of +/-1.5% rel. humidity (at 25 °C).
The Humimeter RH1 offers the possibility to save the current measured values manually, but also to have them saved automatically at certain time intervals. The device can record up to 10,000 measured values, which can be provided with additional information such as the location of the measurement, batch number or supplier.
Optionally, a USB interface and a data link cable can be supplied with the RH1. With the associated software "LogMemorizer" the values can be read out from the device, edited, provided with further additional information, archived, exported and further processed.
Should you decide on an RH1 with interface, you can also print out stored measurements directly from the device via a separately available printer, without having to transfer the data to the PC beforehand.
Application area
The Humimeter RH1 is a universal measuring instrument for air humidity. It can be used in a wide variety of areas: Paper storage, air-conditioned rooms, wood storage, etc.
The powerful handheld RH1 humidity meter is equipped with innovative sensor technology.
With the optionally available accessories, it can be adapted exactly to your applications.
Performance features
| Relative humidity | 0 to 100 %, resolution 0.1 % RH |
|---|---|
| Calibration | 10 to 90 %, +/- 1.5 % RH (at 25 °C) |
| Temperature | -10 to +60 °C, resolution 0.1 °C, 14 to 140 °F |
| Calibration | +/- 0.3 °C (at 25 °C) |
| Dew point | -55 to +60 °C, resolution 0.1 °C, -67 to 140 °F |
| Absolute humidity | 0 to 130 g/m³, resolution 0.1 g/m³ |
| UGL.Wood moisture | 2 to 30 %, resolution 0.1 % |
| Calibration Ugl. | 5 to 15 %, accuracy +/- 0.5 % (at 25 °C) |
| Memory function | Hold function, manual measured value memory |
| Car data logger | 10,000 values with measurement location description |
| Protection class | IP40 |
| Dimensions device | 249 x 75 x 30 mm |
| Dimensions sensor tube | Ø12 x 102 mm |
| Weight | 270 g (incl. batteries) |
| Power supply | 4 pcs. Alkaline AA batteries 1.5V |
| Menu languages | German, English, French, Italian, Spanish, Russian, Portuguese, Czech, Polish and International |
Your advantages
-
Very fast alignment procedure
-
Long-term stable humidity and temperature sensors
-
Simple storage of the measured values on the handheld meter
-
Optimal documentation of your quality parameters
-
Menu language in English, German, Italian, French, Spanish, Russian and many more on request.
- Expandable, with many optional extensions
For more information, please click on the red boxes.

Extensions and accessories
| Art.no. | Image | Extension, accessories |
|---|---|---|
| 10006 |
|
Calibration deviceCalibration device for pipe sensor
|
| 11988 | ![]() |
Wall holderWall bracket - mounted on Humimeter RH1 and RH2
|
| 10600 | ![]() |
Factory calibration certificate Material humidityFactory calibration certificate - Calibration delivery record for material moisture meters
|
| 11235 | ![]() |
Certified oak ampoulesCertified oak ampoules - set of 5 pieces 80% RH.
|
| 10352 | ![]() |
Certified oak ampoulesCertified oak ampoules - set of 5 pieces 50% RH.
|
| 10005 |
|
Certified oak ampoulesCertified oak ampoules - set of 5 pieces: 2 pieces 35 % RH, 1 piece 50 % RH, 2 pieces 80 % RH.
|
| 14433 | ![]() |
Thermal printerThermal printer with battery - Mobile serial printer for Humimeter devices with USB interface
|
| 11911 | ![]() |
Wooden caseWooden case for Humimeter RH1, dimensions: 27 x 9.5 x 4.5 cm, weight: 0.25 kg
|
| 12485 | ![]() |
Data interface moduleHumimeter USB data interface module AKKUVERSION with LogMemorizer measurement data acquisition and evaluation software on USB stick including USB cable for PC
(Attention: retrofitting option only possible in the factory)
|
| 12278 |
|
Humimeter USB Data Interface ModuleHumimeter USB data interface module with LogMemorizer measurement data acquisition and evaluation software on USB stick including USB cable for PC
(Attention: retrofitting option only possible in the factory)
|










